ANNDesign

aranżacja nowoczesnych wnętrz

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to system grzewczy, w którym woda krąży w rurach osadzonych w podłodze. Ciepło z systemu podłogowego jest przenoszone tak, aby cała podłoga służyła jako element grzejny. Ta konstrukcja ogrzewa podłogę oraz powietrze w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz większą popularność jako system grzewczy.

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet w stosunku do konwencjonalnych systemów grzewczych.

Podstawową zaletą tego systemu jest to, że ogrzane powietrze jest równomiernie rozprowadzane przez dużą powierzchnię grzewczą. Wydajność ogrzewania podłogowego wynosi od 50 do 80%. Dla porównania, sprawność w systemie grzejników wynosi tylko 30%. Zmniejsza to znacząco koszty eksploatacji domu. Ponadto, w porównaniu do systemów konwencjonalnych, maleje utrata energii przez wentylację.

Oprócz lepszych właściwości energetycznych wzrasta również jakość życia. Kurz unosi się i porusza wolniej przez ogrzewanie podłogowe, ponieważ gorące powietrze w pomieszczeniu porusza się wolniej. Powietrze jest mniej suche, ponieważ temperatura wody w systemie podłogowym jest niższa.

Ogrzewanie podłogowe jest również przydatne z estetycznego punktu widzenia, ponieważ nie jest widoczne, jak tradycyjne grzejniki.

Wady ogrzewania podłogowego

Chociaż ogrzewanie podłogowe jest bardzo wydajnym systemem ogrzewania, nadal ma pewne wady.

Ogrzewanie podłogowe działa, gdy ogrzewa podłogę, a podłoga z kolei ogrzewa pomieszczenie. Problem polega na tym, że system nie reaguje dobrze na gwałtowne zmiany temperatury, ponieważ najpierw potrzebuje podgrzać podłogę, co zajmuje trochę czasu. Ponadto proces jest spowalniany w przypadku zastosowania wykładzin.

Problem ogrzewania podłogowego polega również na tym, że system jest zabudowany, co utrudnia odnalezienie uszkodzeń w razie wystąpienia problemów. To sprawia, że naprawa systemu jest droga.

Korzystanie z dywanu

Jak wspomniałem wyżej, efektywność ogrzewania podłogowego jest zmniejszona, jeśli w pomieszczeniu położona jest nieodpowiednia wykładzina podłogowa. Niektóre wykładziny podłogowe nie nadają się do ogrzewania podłogowego, więc powinieneś przed zakupem zapytać o przewodność cieplną materiału.

W przypadku systemów ogrzewania podłogowego najlepiej nadają się powłoki o dobrej przewodności cieplnej, takie jak kamień i ceramika. Możesz również użyć laminatu, linoleum lub dywanu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

W większości przypadków stosuje się ogrzewanie podłogowe, w którym źródłem przenoszącym ciepło jest woda. Ale są też elektryczne systemy ogrzewania podłogowego. Takie ogrzewanie może być wykorzystywane jako główny system ogrzewania domu.

Istnieją różne rodzaje elektrycznych systemów ogrzewania podłogowego. Jednym z możliwych jest system z przewodami miedzianymi. Istnieje również system z ogrzewaniem za pomocą folii metalowych. Niektórzy używają również systemu grzewczego z taśmą aluminiową. Wreszcie istnieje system, w którym kabel grzejny jest podłączony do sieci światłowodowej.

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego koszty zakupu i montażu są niższe niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania podłogowego.

Tagged , ,