ANNDesign

aranżacja nowoczesnych wnętrz

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED znajduje coraz szersze zastosowanie w domach mieszkalnych z uwagi na swoją ekonomiczność. Można dzięki niemu zaoszczędzić nawet 50% kosztów prądu. Zalety ekonomiczne to jednak nie jedyny powód stosowania tego rozwiązania. Lampy LED są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu łatwo je ukryć np. pod szafkami, a dodatkowo często można sterować mocą światła oraz barwą.

Oświetlenie LED w mieszkaniu

Taśmy LED mają dwojakie zastosowanie w pomieszczeniach. Te o większej mocy 10 W stanowią zwykle podstawowe źródło światła. Taśmy o mniejszej mocy montuje się, aby stworzyć bardziej przytulną atmosferę w pomieszczeniach.

Taśmy LED dają wiele możliwości pod względem zastosowania kolorów i stylów. Standardowym kolorem jest zimny biały, ale dla stworzenia przyjemnej atmosfery zalecamy ciepły biały. Z kolei lekko żółte światło podkreśli atrakcyjny wygląd drewna i innych naturalnych materiałów. Istnieją taśmy LED RGB, które umożliwiają ustawienie kilku różnych kolorów światła. Można je zaprogramować tak, aby zmieniało się natężenie światła.

Listwy LED i profile

Istotą taśm LED jest możliwość takiego ich montażu, aby nie było widać źródła światła. Oznacza to, że widzimy tylko świecenie paska LED, a nie pojedyncze diody. Może to stworzyć wyjątkową atmosferę poprzez oświetlenie pośrednie w domu z dodatkową głębią. Należy jednak wziąć to pod uwagę przed montażem mebli lub obniżeniem sufitu.

Taśm LED nie można przyklejać bezpośrednio na powierzchni. Zaleca się instalację na szynie lub profilu aluminiowym. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów profili. Szyny mają plastikową osłonę lub dyfuzor, który rozprowadza światło.

Trzeba też zwrócić uwagę na zasilacz. Zaleca się stosowanie taśmy o długości 8 m, aby zasilacz był podłączony do zasilania 12 lub 24 V. Jeśli długość paska jest dłuższa, dioda na końcu paska będzie świecić słabiej niż ta, która znajduje się na początku.

Montaż taśm LED

Profile umożliwiają instalację pasków LED praktycznie w dowolnym miejscu. Najczęstszym rozwiązaniem jest zainstalowanie go na suficie podwieszanym. Pod sufitem podwieszonym można ukryć zasilać. Taśmy LED można umieścić obok kontaktu między ścianą a sufitem, tworząc efekt pływającego sufitu. Dzięki systemom suchego montażu i odrobinie wyobraźni dostępnych jest wiele innych opcji, takich jak zamontowanie taśm np. przy umywalce lub lustrze.

Aby podświetlić szafkę, należy wyciąć krawędzie o szerokości co najmniej 15 mm na dnie szafki lub wewnątrz. Instalacja na dole daje efekt pływającej szafy, podczas gdy instalacja na górze sprawia wrażenie, że sufit jest wyższy.

Zalety taśm LED

Pierwszą korzyścią jest oczywiście ekonomia. Diody LED dają natężenie światła ok 80 lumenó / W, podczas gdy tradycyjne żarówki mają ok. 15 lm / W. Oznacza to, że diody LED zużywają 8 razy mniej energii.

To samo dotyczy wydajności energetycznej. Po długotrwałym użytkowaniu lampa LED nigdy nie nagrzeje się więcej, niż 60° C, a lampa halogenowa nagrzewa się do temperatury wyższej niż 200° C. Tak więc większość energii uwalniana jest w postaci ciepła, a nie światła.

Lampy LED również mają dłuższą żywotność. Diody LED mogą świecić przez 30 tys. godzin, co przy standardowym korzystaniu daje nam od 3 do 8 lat żywotności, podczas gdy klasyczne lampy halogenowe wystarczają na około 3 tys. godzin, a lampy fluorescencyjne ok. 10 tys. godzin.

Tagged , , , ,