ANNDesign

aranżacja nowoczesnych wnętrz

Płytki czy farba na ścianach w łazience?

Łazienki zwykle są wykańczane płytkami ceramicznymi, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Na rynku są dostępne różne alternatywy dla płytek, takie jak drewno czy mozaiki. Ale coraz częściej zdarzają się łazienki wyłącznie pomalowane farbą wodoodporną i łatwo ścieralną.

Podłoga w łazience

Niepisaną zasadą projektowania łazienek jest wykorzystanie płytek do położenia na podłodze. Jest to rozwiązanie praktyczne z uwagi na dużą wilgotność panującą w tym miejscu. Płytki łatwo wyczyścić i minimalizujemy ryzyko, że w razie zalania zacznie przeciekać sufit w pomieszczeniu znajdującym się poniżej.

Farba zmywalna

Wykorzystanie zamiast płytek w łazience farby ma swoje plusy. Jest ona przede wszystkim tańsza, łatwiejsza i szybsza do położenia, a w razie konieczności kucia ścian łatwiej doprowadzić je do poprzedniego stanu. Nowoczesne farby zmywalne są odporne na działanie wody, a także łatwo pozbyć się z nich brudu i kurzu. Łatwość czyszczenia wynika również z braku fug, które w przypadku płytek są najbardziej problematycznym miejscem. Czyszcząc ściany pokryte taką farbą należy unikać zbyt mocnego dociskania szmatki, gdyż może do spowodować zejście warstwy.

Swoje właściwości farby zawdzięczają specjalnym składnikom, jak lateksowi czy żywicy epoksydowej.

Nakładanie farby zmywalnej

Przed rozpoczęciem malowania należy odpowiednio przygotować, wyrównać i wyczyścić powierzchnię. Samo malowanie przebiega podobnie do malowania innych ścian. Jedyna różnica polega na tym, że używamy odpowiedniego wodoodpornego koloru.

Jeśli w łazience używana jest farba ceramiczna i zmywalna, należy zachować ostrożność podczas kontaktu z tymi dwoma materiałami. Przejścia pomiędzy tymi dwoma farbami należy zabezpieczyć silikonową szpachlą, która zapobiega gromadzeniu się brudu.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w naszej łazience mieszać użyte materiały. Część ściany najbardziej narażoną na zachlapanie (czyli wokół wanny, prysznica i umywalki) możemy wyłożyć płytkami, natomiast pozostałą część możemy pomalować za pomocą zmywalnej farby. Połączymy w ten sposób lepsze właściwości wodoodporne płytek z niskim kosztem zastosowania farby.

Tagged ,