ANNDesign

aranżacja nowoczesnych wnętrz

Wybór płyty kuchennej

Wybór blatu kuchennego nie jest łatwy. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których są wykonywane te elementy umeblowania kuchni. Możemy kupić grat z granitu, marmuru, sztucznego kamienia, ceramiczny, ze stali nierdzewnej, laminatu, płyty wiórowej, drewna – a to jeszcze nie wszystkie możliwości. W poniższym artykule przedstawiamy najczęściej kupowane materiały na blaty kuchenne.

1. Blaty kuchenne wykonane z Kerrock

Na pierwszy ogień idzie blat kuchenny wykonany z materiału kompozytowego Kerrock. Materiał ten zawiera spoiwo polimeru akrylowego i wodorotlenek glinu. Jego zaletą jest to, że można go łatwo kształtować, przyklejać, szlifować lub giąć. Kerrock jest bardzo twardy, łatwy w utrzymaniu, wytrzymały. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Jednak bezpośrednio na Kerrock należy kroić lub umieszczać na nim gorących garnków. Materiał jest nieporowaty, więc brud nie wnika w niego.

2. Blaty kuchenne wykonane ze stali nierdzewnej

Kolejnym stosunkowo wytrzymałym materiałem na blat kuchenny jest stal nierdzewna. Jest wytrzymała i odporna na wysokie temperatury, a także na uszkodzenia mechaniczne. Nie należy jednak bezpośrednio na niej kroić, ponieważ powstałych zadrapań nie da się łatwo usunąć – wyłącznie przez polerowanie. Również płyta kuchenna ze stali nierdzewnej jest bardzo łatwa do czyszczenia. Montaż płyty kuchennej ze stali nierdzewnej jest nieco kłopotliwy i dlatego warto znaleźć wykwalifikowanych wykonawców dla tej pracy.

3. Laminatowe blaty kuchenne

Laminowane blaty kuchenne są w dość powszechnym użytku, głównie z powodu dość niskiej ceny. Panele są wykonane z tworzywa sztucznego i pokryte twardą i odporną powierzchnią. Blat kuchenny wykonany z laminatu jest bardzo wytrzymały, łatwy w utrzymaniu czystości. Zamontowanie lub wymiana płyty jest wyjątkowo łatwa. Blaty kuchenne z tego materiału są odporne na wysokie temperatury, czynniki chemiczne, wstrząsy i zadrapania.

4. Płyta pilśniowa kuchenna lub płyta wiórowa z laminatem

Często klienci wybierają również drewnianą płytę kuchenną z laminatem. Dolna płyta jest płytą pilśniową, na której sklejono laminat. Na krawędziach blat jest często chroniony paskami ABS, które zużywają się w ciągu kilku lat. Blat kuchenny można kupić we wzorze imitującym drewno, granit lub marmur. Materiał jest średniej jakości, ale przy tym łatwy w utrzymaniu.

5. Blaty kuchenne wykonane z drewna

Wreszcie możesz kupić drewniany blat kuchenny. Drewno wygląda dobrze i sprawdza się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i zaprojektowanych w starym stylu. Z reguły wybiera się drewno twarde, na przykład dąb lub klon. Należy chronić je specjalną powłoką. Na drewnianych blatach kuchennych musimy być bardzo ostrożni, ponieważ drewno jest wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Pozostają na nim ślady płynów. Drewniany blat kuchenny nie powinien być narażony na dużą wilgotność ze względu na możliwość powstawania pleśni. Drewno jest jednak odporne na wysokie temperatury.

Tagged ,